قالب وردپرس
بلوک سبک دیواری لیکا

بلوک سبک لیکا

بلوک سبک لیکا یکی از محصولات کاربردی می باشد. کاربرد این بلوک ها که در رده مصالح عایق محسوب می شوند، در دیوار های جداکننده و غیر باربر می باشد. عمده مواد تشکیل دهنده بلوک، دانه لیکا می باشد که با سیمان و ماسه و آب با میزان مشخص مخلوط شده و در قالب های مخصوص به صورت توخالی و توپر شکل داده می شوند.

بلوک های ساختمانی لیکا دارای نشان استاندارد ملی و تائیدیه مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن و تامین کننده ملزومات مقررات ملی ساختمان (مبحث 18 و مبحث 19 ) می باشد.

جهت سهولت در انجام کار دیوارچینی، بلوک های لیکا در ابعاد و اندازه های مختلف تهیه می شوند. ابعاد آجر، بلوک نیمه، بلوک دو جداره، بلوک سه جداره، بلوک ترمو و بلوک فارسی بر ازجمله انواع بلوک می باشد. بلوک های توخالی که به صورت ته پر می باشند، بر خلاف بلوک های سیمانی ته باز، قسمت بسته بلوک رو به بالا بوده و قسمت باز آن رو به پایین می باشد. شکل توخالی بلوک لیکا سبب حبس شدن هوا بین جداره ها گشته که این امر باعث بهبود خواص عایق حرارتی و عایق صوتی و همچنین عایق رطوبتی این محصول گردیده است.

مشخصات فنی بلوک سبک لیکا:

وزن مخصوص بلوک های توخالی لیکا، 600 تا 700 کیلو گرم در هر متر مکعب می باشد. مقاومت فشاری 20 کیلوگرم بر سانتی متر مربع و ضریب هدایت حرارتی 0.25 w/mc و میزان افت صدا برای دیوار با ضخامت 15 سانتی متر برابر با 46 دسی بل می باشد.

مزایای بلوک لیکا:

وزن کم:

پایین بودن وزن محصولات تولیدی با پوکه صنعتی لیکا، باعث کاهش بار مرده ساختمان و در نتیجه کاهش وزن اسکلت ساختمان می گردد. وزن کم بلوک، مقاومت دیوار را در برابر زلزله افزایش می دهد.

عایق حرارتی:

عایق بودن پوکه لیکا و شکل تو خالی بلوک، سبب می گردد دیوار ساخته شده با بلوک سبک لیکا مورد تائید سازمان بهینه سازی سوخت برای استفاده در دیوار های بیرونی ساختمان باشد. همچنین الزامات مبحث 19 مقررات ملی ساختمان را برآورده می گردد. صرفه جویی انرژی با حفظ دمای داخلی موجود و عدم نفوذ حرارت و برودت از دیوار های بیرونی ساختمان، از جمله ویژگی های شاخص بلوک های عایق می باشد که در صورت به کارگیری ملات آماده لیکا، این میزان تا 10 درصد نیز افزایش می یابد.

عایق صوتی:

کاهش عبور صدا از بیرون ساختمان، بین واحد ها و اتاق های مجاور هم، یکی از نیاز های ساختمان های امروز می باشد. دو جداره و سه جداره بودن بلوک لیکا و همچنین عایق صوت بودن سبک دانه استفاده شده در تولید بلوک، باعث افزایش شدید افت صدا می گردد. به همین منظور برای ساختمان های با کاربرد خاص نظیر بیمارستان، مدارس، دانشگاه، سینما و ... یا در مکان با آلودگی صوتی زیاد، استفاده از بلوک سبک و عایق لیکا به همراه پنجره های دو جداره و کف سازی و شیب بندی با بتن لیکا، توصیه می گردد.

مقاوم در برابر آتش:

اشتعال زا نبودن و مقاومت مصالح و متریال های ساختمانی در برابر آتش، موردی است که متاسفانه در کشور ما کمتر به آن توجه می شود. شوک حرارتی ایجاد شده در دیوار به علت اختلاف دمای زیاد بین دو طرف دیوار، خسارت های زیادی را به ساختمان وارد کرده و سبب انتقال حریق به سایر قسمت های ساختمان می گردد. بلوک های لیکا با توجه به این که پوکه آن در دمای 1100 درجه تولید و به یک باره سرد می گردد، می تواند به مدت 3 ساعت در برابر آتش و سرایت آن، مقاومت نماید.

کارپذیری فیزیکی:

برش کاری دیوار لیکا برای عبور تاسیسات، بسیار راحت می باشد ( با استفاده از تیشه نوک تیز ) و تنها از محل ضربه بلوک شکسته و سمت های دیگر آن بر خلاف بلوک های سفالی، سالم می ماند.

برش کاری لیکا: قابلیت میخ کوبی، شیارزنی، سوراخ کاری، نصب کابینت و وسایل سنگین روی دیوار از دیگر ویژگی های این محصول به حساب می آید.

مقاومت:

به علت استفاده از ملات در چهار طرف هر بلوک در دیوار چینی و شکل سازه ی بتنی ایجاد شده توسط ملات و مقاومت فشاری بالا در بلوک، سبب حذف ضریب جمع شوندگی بلوک و نشست دیوار می گردد. این ویژگی تنها در این نوع دیوار وجود دارد. بنابر این هیچگاه شاهد ترک خوردن اندود گچ یا سیمان در دیوار لیکا نخواهیم بود.

از دیگر ویژگی های شاخص بلوک های لیکا نسبت به سایر متریال های دیوار چینی نظیر بلوک سفال و بلوک های سبک AAC و بلوک سبک CLC می توان به موارد ذیل اشاره کرد: جذب آب مناسب: پایین بودن جذب آب بلوک، سبب کاهش سرعت اجرای اندودکاری و سنگ کاری و بالا بودن جذب آب باعث عدم گیرش مناسب اندود کاری گچ یا سیمان به بلوک و در نتیجه پوسته شدن آن می گردد و در سنگ کاری و کاشی کاری دیوار، ملات پشت سنگ و سرامیک به دلیل جذب سریع آب ملات توسط بلوک، سیمان ملات سوخته و از گیرایش ملات به سنگ کاسته می شود.

بلوک لیکا به دلیل پایه سیمانی بودن آن، جذب آب مناسبی دارد و همگن بودن بلوک با ملات سبب پایداری و چسبندگی بهتر بین سنگ و بلوک دیوار می گردد.

کاهش هزینه های تمام شده دیوار:

دیوار های لیکا در دهانه های 5 تا 6 متر که بستگی به ضخامت دیوار، بدون نیاز به وال پست اجرا می شود. به دلیل تخلخل مناسب سطح بلوک، جهت اندود کاری بدون استفاده از گچ خاکی و با ضخامت کم می توان گچ کاری نمود و همچنین نیازی به استفاده از رابیتس یا توری مرغی برای افزایش چسبندگی ملات و گچ به دیوار نیست. هزینه اجرا دیوار با این بلوک پایین تر از سایر مصالح ساختمانی می باشد.

شرکت لیکا

انواع بلوک سبک لیکا

Call Now Button