دیوار LP

 

دیوار سبک LP

دیوار LP از سبک ترین نوع دیوار می باشد که سازه های افقی (رانر) و عمودی (استاد) آن مشابه دیوار های کناف اجرا می گردد و پس از آن بجای گچ برگهای گچی یا سیمانی کناف بر روی آن تورهای رابیتس پیچ می گردد. امتیاز این دیوار نسبت به کناف این است که دیوارهای خارجی کناف از نوع آکوا پانل(ضد آب پایه سیمان) می باشد که بسیار گران قیمت بوده ولیکن در این نوع دیوار صرفا با اجرای رابیتس می توان نما را به آن دوغاب کرد یا چسباند.

برخی از مزایای دیوار  LP:

1- داری تأییدیه فنی از مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن
2- عایق صوت و حرارت مناسب : ضریب انتقال حرارت کل دیوار برابر w/m2.k 06/1 و میزان شاخص کاهش صدای وزن یافته دیوار های LP برابرdB  53 می باشد .
3- اجرای سریع در کلیه شرایط آب و هوایی با دیوار LP (3 برابر سیستم های تیغه چینی سنتی)
4- امکان عبور تأسیسات مکانیکی و برقی از داخل دیوار بدون هیچگونه هزینه تخریب
5- پرت مصالح کم و قابل بازیافت بودن ضایعات (کمتر از 1 درصد)
6- دوام و پایداری بالای سیستم دیوار LP:  به علت اتصالات مفصلی بین دیوار های LP و اسکلت های بتنی و فولادی و همچنین به علت استفاده از مقاطع گالوانیزه در داخل دیوارهای LP این دیوار در طول مدت زمان بهره برداری از ساختمان (50 سال) جوابگو می باشد و در برابر بلایای طبیعی مانند زلزله عملکرد بسیار خوبی دارد .
7- استحکام در برابر ضربه  و ایجاد امنیت کامل برای بهره برداری : عمده مزیت سیستم دیوارهای LP نسبت به دیوار کناف این است که به علت استفاده از دو لایه رابیتس و گچ و خاک مقاومت دیوار در برابر بار های ضربه ای بسیار عالی بوده و مشابه با دیوار های سنتی عمل می کند.
8- کاهش وزن مرده ساختمان : به علت وزن کم سیستم دیوارها LP ( در حدود kg/m90 )، بار مرده لحاظ شده جهت تیغه بندی در مرحله طراحی کاهش یافته که این امر منجر به کاهش وزن سازه و به طبع آن کاهش میزان آرماتور و ورق استفاده شده در سازه خواهد شد.
9- مقاوم در برابر شعله آتش تا حدود 2 ساعت و عدم گسترش آتش در ساختمان
10- اقتصادی بودن دیوارهای LP با توجه به برگشت سریع سرمایه پروژه
11- رعایت مقررات آیین نامه 2800 زلزله ایران در رابطه با اثر میان قاب ها: با توجه به اینکه اتصالات دیوار LP به اسکلت به صورت مفصلی می باشد ، لذا هیچگونه سختی جانبی برای سازه لحاظ نمی کند و عملکرد مطلوب دارد.
12- کاهش هزینه های پنهان و اجرایی ساختمان

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *