ساندویچ پانل دکوراتیو چیست؟

ساندویچ پانل دکوراتیو

درابتدا باید به توضیح کلمه دکوراتیو بپردازیم. کلمه دکوراتیو به معنای زیبایی و زینت بخشی می­باشد و ساندویچ پانل دکوراتیو در واقع ساندویچ پانل­هایی هستند که به همین منظور در واقع برای زیبایی سازی و به اصطلاح دکور نماها و ساختمان ها به کار گرفته می شوند.
در حال حاضر ظاهر ساختمان ها و نحوه دکور آن امر بسیار ضروری در ساختمان می باشد و شغل های بسیار زیادی پیرامون این مبحث شکل گرفته است.ساندویچ پانل دکوراتیو، یکی از انواع ساندویچ پانل است که در دکور و نمای ساختمان استفاده میشود.
طراحی دکوراسیون مناسب یک مکان خاص به تخصص نیازمند است زیرا نکات ظریف زیادی رامی طلبد و نبود تخصص می تواند باعث اشتباهات فاحشی را در این زمینه به بار بیاورد. ساندویچ پانل ها به دلیل داشتن مزایای بسیاری مانند وزن سبک، قیمت ارزان، زیبایی، تنوع بالا در طرح و رنگ، ایمنی ساندویچ پانل و … طبعا مشتری های بساری درزمینه دکوراسیون و زیبایی سازی ساختمان ها دارد. به همین دلیل شرکت های تولید کننده ساندویچ پانل، این موضوع را در نظر گرفته و محصولات خود رابا طرح­ها و رنگ­های گوناگون وارد بازار فروش می کنند.

طراحان دکور نیز در بیشتر مواقع از این ساندویچ پانل برای مشتریان خود استفاده می کنند زیرا این ساندویچ پانل را می توان در خانه­ها، سقف، دیوار و پارتیشن ادارات، کانکس و نمای بیرونی و درونی هر­جایی از ساختمان استفاده نمود. پانل دکوراتیو علاوه بر زیبایی دارای استحکام، ضد­ضربه بودن، مقاوم در برابر خوردگی، رطوبت، پوسیدگی و به علت عایق بودن باعث صرفه­جویی در مصرف انرژی می شود که باعث کاهش هزینه های جانبی شده و بهترین کاربرد را ارائه می دهد. این محصول به سفارشی مشتریان نیز طراحی شده و در ابعاد، رنگ­ها و ضخامت مختلف تولید می­شود. جابه­­­­جایی و نصب آسان این محصول نیز باعث صرفه جویی در وقت شده و در کمترین زمان ممکن تحویل مشتری داده می شود که خود یک امتیاز محسوب میشود.
وجود رنگ­ها و طرح­های مختلف ساندویچ پانل ها دست طراحان دکور را برای استفاده­های مختلف در جاهای مختلف باز می گزارد. از دیگر ویژگی­های خوب ساندویچ پانل در زمینه دکوراسیون کاربرد متفاوت آن در ساختمان است.دیوارها و سقف­ها، زیرزمین و …. همه را ساندویچ پانل می تواند پوشش دهد و زیبایی خاصی به آن ببخشد. پوشش داخلی و خارجی ساختمان، سقف کاذب، پوشش دیوار­های داخلی و خارجی، پارتیشن بندی، انواع کانکس­ها و سرویس­های بهداشتی همه جزو موارد استفاده از ساندویچ پانل است.

ساندویچ پانل دکوراتیو عایق مناسبی برای صدا، گرما و سرما می باشد.

چرا ساندویچ پانل دکوراتیو

ساندویچ پانل دکوراتیو هم سبک بوده و هم دارای خاصیت ضدضربه می باشد وهمین خصوصیت اهمیت این دو محصول را دو برابر می کند. مقاومت در برابر آسیب هایی مانند خوردگی، رطوبت، حرارت و پوسیدگی باعث کاهش زیادی از هزینه ها و قیمت ها می شود. و همین­طور به لحاظ بهداشتی و تمیزتر بودن این محصول استفاده از آن به­جای دیگر محصولات مقرون­به صرفه­تر و مناسب­تر است. از دیگر مزایای پانل دکوراتیو می توان به جابه جایی و حمل و نقل آسان و نصب آسان آن اشاره نمود. به دلیل ضخامت کم این محصول نسبت به بقیه محصولات فضای مفید بیشتری در اخیار ما قرار دارد. و به دلیل عایق بودن آن از دیگر مزایای این ساندویچ پانل می­توان به صرفه­جویی در انرژی نیز اشاره نمود.
در حال حاضر در کشور این نوع ساندویچ پانل­ها دارای خط تولید خود بوده و مشتریان بسیاری دارد. شرکت­ها و کارخانجات بزرگ برای جلب مشتریان خود انواع ساندویچ پانل­های دکوراتیو را در رنگ و طرح­های متنوع ارائه می­دهند. ویژگی­هایی چون طول و عرض،ضخامت، رنگ، وزن و … این ساندویچ پانل­ها همگی در کارخانه­ های تولید آن مورد بررسی قرار می گیرد.
ساندویچ پنل دکوراتیو همانند اکثر ساندویچ پانل ها قابلیت استفاده در سقف ها و دیوار ها را داردو از دولایه ورق که هسته ساندویچ پنل را پوشش میدهند تشکیل شده است . این نوع ، عایق صوتی و حرارتی بسیار بهتری هستند.
ساندويچ پانل با فوم پلي يورتان بدلیل دو برابر بهره وري انرژي نسبت به پلي استايرن در رده بهترين ساندويچ پانل­ها به لحاظ خواص مكانيكي و حرارتي قرار دارد. عايق استفاده شده از نوع پلي يورتان سخت مي باشد كه اين ساختار پلي يورتان را در رديف بهترين عايقهاي حرارتي قرار مي دهد بطوريكه يك ساندويچ پانل با ضخامت 4cm معادل يك ديوار آجری با ضخامت 50cm قابلیت عدم انتقال حرارت دارد.
در ساندویچ پنل دکوراتیو امکان تغییر خواص عایق برای کاربرد های گوناگون وجود دارد به عنوان مثال میتوان به مواردی چون به وجود آوردن پوشش ضد خوردگی ، حالت ارتجاعی و لاستیکی ، تبدیل به فوم سخت به عنوان عایق عالی اشاره کرد.

ساندویچ پانل دکوراتیو

مزایای ساندویچ پانل دکوراتیو

• جایگزین کردن ساندویچ پانل دکوراتیو به جای ساندویچ پانل صنعتی
• زیبایی وتنوع در رنگ بندی
• سرعت حمل و نقل
• طول عمر چندین برابر در مقایسه با پارتیشن های چوبی
• مقاومت در برابر زلزله
• محافظ محیط زیست
• قابلیت شستشو
• بهینه بودن در برابر سرما و گرما
• رطوبت و عایق صوت
• مقاومت در برابر حرارت، رطوبت، خوردگی و پوسیدگی
• کاهش هزینه انرژی
• عایق بودن
• پیشرفت تکنولوژی در تمامی مراحل ساخت

نحوه اجرای ساندویچ پانل دکوراتیو

۱٫زیرسازی فلزی
دارای شبکه فلزی که به سازه اصلی ساختمان متصل می شود.
زیرسازی عمودی پروفیل ها در صورتی که ساندویچ پانل ها به صورت افقی اجرا شوند.
۲٫ اجرا به وسیله پیچ و رول
می توان پانل ها را درمواقعی بر روی یک دیوار به وسیله پیچ و رول نصب نمود.
از پروفیل های آلومینیومی برای نصب پانل ها در اطراف درب ها و پنجره ها استفاده می شود.

مشخصات فنی ساندویچ پانل دکوراتیو

ویژگی مقدار
ضخامت فوم پانل ۱۸ mm
عرض مفید پانل ۳۵۰ mm
وزن پانل ۵٫۱ kg/m2
دانسیته فوم پلی اورتن ۳۰±۲ kg/m3
ضخامت ورق گالولنیزه ۰٫۳˷۰٫۵ mm
ضخامت رنگ ۳۰˷۴۶ micron
ضریب هدایت گرمایی ۰٫۰۲۵ kcal/m.h ̊ c
عایق صدا ۲۰˷۲۸ dB/500 Hz
مقاومت فشار باد ۲۴۰˷۳۰۰ kgf/m2
ضریب خمش ۴T no crack
شفافیت ۴۰-۸۰ %
ضریب خش پذیری ۲H
رفتار فوم در برابر آتش Class B2

ساختار ساندويچ پانل دکوراتيو

پوشش روی پانل دکوراتیو: ورق گالوانیزه طرح دار یا آلومینیوم (با رنگ PVDF,SPE با تنوع رنگی)
هسته میانی پانل دکوراتیو: فوم پلی یورتان (ترکیب ایزوسیانات و پلی ال) با دانسیته ۲±۳۰ kg/m۳
پشت پانل دکوراتیو: لامینه کاغذ کرافت غیر مسلح با فویل آلومینیوم یا ورق گالوانیزه

کاربرد ساندويچ پانل دکوراتيو

ساندویچ پانل های دکوراتیو به دلیل طرح های متنوع و مقاومت بالا در رنگ (حتی در مقابل بارانهای اسیدی) انتخاب مناسبی برای پوشش موارد ذیل می باشد:
نمای ساختمان
خانه های پیش ساخته و کانکس
دکوراسیون داخلی (دیوار، پارتیشن، سقف کاذب)
ضمناً به دلیل زیبایی و مدرن بودن، ساندویچ پانل های دکوراتیو، پیشنهاد مناسبی جهت بازسازی ساختمان های قدیمی (نمای داخلی، نمای خارجی، دکوراسیون و…) نیز می باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *