کارگاه ساخت دیوار بتنی نرده ای

سازه های پیش ساخته بتنی

آشنایی با سازه های پیش ساخته بتنی

در صنعت امروزه ساختمان سازی، سازه های پیش ساخته کاربردهای فراوانی دارند که یکی از این سازه های پیش ساخته، سازه های بتنی پیش ساخته است. در این مطلب قصد داریم مزایا و معایب سازه های پیش ساخته بتنی را مورد تفصیل قرار دهیم.

سازه های پیش ساخته بتنی؟؟

آیا از سازه های پیش ساخته در هر ساخت و سازی می توان استفاده کرد؟

در گذشته ساخت و سازهای خانه ها و یا مکان های مختلف با معماری نادرست و پر هزینه ای انجام می گرفت که این اتفاق امروزه، با کمترین هزینه و در کوتاه ترین زمان انجام می گیرد. سازه های پیش ساخته و یا دیگر سازه ها، از جمله مواردی هستند که در ساخت و سازها مورد استفاده قرار می گیرند که در هزینه ها و زمان صرفه جویی شود.

ولی حال سوالی که مطرح است، اینه که از سازه های پیش ساخته در بتنی در چه ساخت و سازهایی استفاده می شود؟

عمده کارایی سازه های بتنی پیش ساخته، در مواقعی است که میخواهیم از آن ها به صوت موقت استفاده کنیم که در این حالت ساخت و ساز موفت، استفاده از مصالح دائمی، اصلا به صرفه نمی باشد که در اینجا بهترین گزینه استفاده از سازه های پیش ساخته هست که به خودی خود مزایای بسیاری نیز دارد.

سازه های پیش ساخته بتنی چه مزایایی دارند؟

  • کاهش هزینه های ساخت و طول مدت انجام پروژه
  • قیمت ارزان تر سازه ها به علت دائمی نبودن
  • کاهش وزن ساختمان
  • افزایش مقاومت ساختمان در برابر حوادثی همچون زلزله
  • موقتی بودن خانه ها و توانایی انتقال سازه های پیش ساخته بتنی
  • عایق صدا و حرارت

سازه های بتنی پیش ساخته

انواع قطعات و سازه های پیش ساخته بتنی:

سازه ها و قطعات پیش ساخته بتنی انواع مختلفی دارند که هر یک کارایی خاص خود را نیز دارند. در ذیل تعدادی از قطعات پیش ساخته را معرفی می کنیم:

سازه های پیش ساخته محدود به این 4 مورد نمی باشد و حتی در مواردی خاص نیز سازه های پیش ساخته طراحی می شوند که باید محاسبات و دیگر عملیات طراحی انجام پذیرد و بعد وارد مرحله ساخت و اجرا گردد.

سیستم سازه ای دیوار پیش ساخته

دیوار پیش ساخته بتنی یکی از مدل های سیستم سازه ای بتنی پیش ساخته می باشد که در مجموع چند نوع سازه دیواری که کنار هم باشند، این سازه دیواری را تشکیل می دهند. سازه سقف پیش ساخته می تواند به عنوان یک سیستم دیواری عمل کند ولی منظور ما از دیوارهای پیش ساخته، دیوارهای جانبی هستند که باعث پایداری سازه می شوند و سازه را نگه میدارند.در این سیستم سازه بتنی، نحوه اتصال به صورت عمودی یا افقی است.

سیستم سازه تیر و ستون پیش ساخته

تیرهای پیش ساخته و ستون های پیش ساخته نیز جزو سیستم سازه ای پیش ساخته می باشند که این دو نوع سیستم از قاب ساده، خمشی با دیوارهای باربر تشکیل شده است. اتصالات بین سیستم سازه ای ستون ها به صورت مفصلی هستند و ستون ها از طریق رابط هایی به یکدیگر متصل می شوند. به این سیستم، سیستم سازه ای خطی می گویند که حکم نگهدارنده و پایه ای را در ساختمان دارد و تا حدودی نگهداری بار ساختمان بر عهده این سازه می باشد.

مراحل تولید و هزینه ساخت سازه های پیش ساخته:

طراحی و تولید سازه های پیش ساخته بتنی در کارخانه ها و کارگاه ها انجام میشود. اولین مرحله در تولید سازه های بتنی، آماده سازی مصالح و قالب های سازه می باشد. دیگر مراحل بدین صورت است که باید آرماتوربندی انجام شود، سپس عملیات بتن ریزی در داخل قالب صورت پذیرد. پس از این مرحله باید از قالب بتن ریزی شده نگهداری شود تا استحکام لازم را پیدا کند. بعد از مستحکم شدن بتن عملیات قالب برداری انجام و سازه آماده اجرا می گردد.

هزینه تولید و ساخت سازه های پیش ساخته به پارامترهای مختلفی بستگی دارد. همچنین خرید و فروش سازه ها نیز به همین صورت می باشد. یکی از پارامترهایی که در قیمت گذاری سازه ها تاثیرگذار است، نوع مواد و کیفیت مصالحی است که به کار رفته. هزینه ناچیزی نیز برای انتقال سازه های از محل تولید تا محل اجرا و قرارگیری دریافت می شود که مبلغ آنچنانی نیست. بیشترین چیزی که در هزینه تمام شده سازه های پیش ساخته بتنی تاثیرگذار است، نوع مصالحی است که در ساخت آن استفاده شده و آن را از سایر ساختمان های پیش ساخته بتنی متمایز می کند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *